Ahilik Haftası kutlanıyor

17-23 Eylül 2018 tarihleri arasında kutlanacak olan Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı etkinlikleri dün başladı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği tarafından kutlanan Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı etkinlikleri dün Atatürk Anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve istiklal Marşının okunması ile başladı. Esnaf teşkilatlarının katılımı ile anıttaki törenin ardından Balıkesir Valiliği ziyareti gerçekleştirildi.
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Gençlik ve Spor Bakanı Prof. Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Bandırma’daki programa katılması nedeniyle Valilikteki ziyarette esnaf teşkilatlarını Balıkesir Vali Yardımcısı Bayramali Köse karşıladı. Ahilik kültürünün 1200’lü yıllardan günümüze korunmasının önemine dikkat çeken Vali Köse ülkemizde son günlerde yaşanan döviz kurlarındaki hareketlilikten kurtulmasının yine esnaf teşkilatının üretimi bırakmadan daha da arttırılmasından geçtiğini ifade etti.

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem ise Balıkesir’de 43 bin esnafın bulunduğunu belirterek

“Ahilik kültürünü genç kuşaklara aktarmak ve unutulmaması gerekiyor. Biz esnaflar bu zor süreçlerde üretim yaparak devletimizin yanında yer alacağız”

diye konuştu.
Valilik ziyaretini ardından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden esnaf teşkilatlarını karşılayan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zekai Kafaoğlu Ahilik kültürünün en büyük değerinin dürüstlük olduğunu belirterek

“Biz belediye olarak her zaman esnaf teşkilatlarının yanındayız. Halkımız yararına yaptığımız projelerde de önce Balıkesirli esnafımızı düşünmek, onların dertleriyle dertlenmek çözüm üretmek bizim görevlerimiz arasında yer alıyor”

dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde sonra kortej halinde Mehter Takımı eşliğinde Zağnos Paşa Meydanına geçilen programda vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılandı.
Mehter takımının meydanda yaptığı gösterinin ardından konuşan Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem

“Bilindiği üzere, Ahilik, 13.yüzyılın ilkyarısından 14.yüzyılın ikinci yarısına kadar Anadolu’da, Balkanlarda ve Kırımda yaşamış olan Türk Halkının Sanat ve Meslek alanında yetişmelerini, ahlaki yönden gelişmelerini sağlayan bir kuruluşun adıdır.
Ahilik Teşkilatı, haksız rekabeti ortadan kaldıran, kaliteli üretimi teşvik eden, haklıyı kayıran, teşkilat mensupları arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan, mükemmel bir çırak –kalfa-usta ilişkisi kuran, sürekli insana saygı ve sevgiyi işleyen, vatanperverliği, bayrağı, ezanı ve devleti mukaddes sayan, çoğulcu demokrasinin hakim olduğu bir teşkilattır.
Toplumun tüm ihtiyaç duyduğu konulara çözüm getirmiştir. Tarih bilginleri Doğulu ve batılı gezginler, Ahileri, iyi insan, iyi anne baba, iyi komşu, iyi vatandaş, iyi işçi, iyi işveren ve iyi yönetici olarak tarif ederler. Üretkenlik, çalışkanlık, bilgelik, bilgiye sahip olmak için olağanüstü fedakarlık, vatanseverlik, ahlaklılık, milli ve manevi değerlere ölesiye bağlılık, ahiliğin temel öğretileridir.
Geleneğimizde esnaf ve sanatkâr demek, ticaret yapan, alan satan, sırf ekonomik faaliyette bulunan insan demek değildir. Bizim medeniyetimizde, bizim millet ve medeniyet ruhumuzda esnaf ve sanatkar gerektiğinde askerdir, alperendir.
Gerektiğinde cephede vatanını savunan şehittir, gazidir, kahramandır.
Gerektiğinde asayişi tesis eden polistir, gerektiğinde adaleti sağlayan hâkim, hakemdir.
Gerektiğinde de şefkatli bir ağabeydir, kardeştir.

15 Temmuz Darbe girişiminde de, Esnaf ve Sanatkar dimdik devletinin yanında durarak bunu kanıtlamıştır. 15 Temmuz da şehit düşen 245 vatandaşımızın 137 tanesi esnaf ve sanatkardır.
Türk Tarihinde, Esnafı ve Sanatkarı çıkartıp aldığınızda bizi biz yapan, bizi millet yapan, temelden, özden, ruhtan geriye hiçbir şey kalmaz.
Bunun içindir ki, Osmanlı Devleti’nin, Osman Gazi’nin ahi usulüne göre kılıç kuşanmasıyla hayat bulan ve 6 asır boyunca da ahilik kültürü, geleneği ve ahilik ahlakı Osmanlı’yı ayakta tutmuştur. Neredeyse 10 asırlık bu gelenek ve ahlak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ve bugünlere ulaşmasında hep öncü olmuştur.
Türk Esnaf ve Sanatkarları özlerinde bulunan Ahilik Kültürünü koruyarak alnı açık, başları dik bir şekilde her türlü zorluğun üstesinden gelecektir. Millet olarak Ahi Evran muhabbetiyle birbirimizi kucaklamalıyız. Sanayide ve Ticarette doğruluktan ve dürüstlükten ödün vermeden, Dünya milletleriyle yarışmalıyız. Bu duygularla hizmetlerinde olmaktan gurur duyduğum Balıkesir Esnaf Ve Sanatkar arkadaşlarımın ve mensubu olmaktan onur duyduğum Asil Türk milletinin Ahilik haftasını kutlar. Sağlıklı, mutlu, bol kazançlı günler temenni eder saygı ve sevgilerimi sunarım”

dedi.

Halk oyunları ekibinin gösterilerinin ardından yılın çırağı, kalfası ve ahisine ödülleri verildi.
Yılın çırağı Burak Kaymak’a ödülünü Ticaret İl Müdürü Nuray Paköz, ilin kalfası Halil İbrahim Aksungur’a ödülünü Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yusuf Hocaoğlu, yılın ahisi Ali Madanoğlu’na ödülünü ise Balıkesir Vali Yardımcısı Bayramali Köse ve Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem verdi. Tören hatıra resmi çekilmesi ve pilav ayran hayrının ardından son buldu.

Bir hafta sürecek etkinliklerde bugün saat 11.00’de Küçük Sanayi Sitesi Camiinde okunacak mevlidi şerif ve lokma hayrı ve saat 15.00’de Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem’in ziyaretleri kabul etmesiyle devam edecek.